Stalking, nękanie i windykacja

Błyskawiczne pozbycie się długów i windykatorów. Sprawdź jak wyjść z długów. Stalking, nękanie, windykacja – koniec tego! Skończ z uporczywym naruszaniem Twoich praw! Spłać swoje zadłużenia w jeden dzień i odzyskaj wolność. Nie potrzebujesz zajęć komorniczych! Odzyskaj swoje rzeczy jeszcze dziś. Skończ ze stalkingiem, nękaniem i windykacją na zawsze. Przekonaj się ja szybko zapomnieć o długach. Popraw swój zapis w Biurze Informacji Kredytowej. Zero windykacji i komorników!

Stalking jest relatywnie nowym pojęciem i odnosi się do przestępstwa polegającego na nękaniu, które skutkuje u pokrzywdzonego poczuciem dyskomfortu i niebezpieczeństwa, a także na ciągłym naruszaniu jego prywatności. Stalking odnosi się głównie do internetu, gdzie środków do uskuteczniania tego typu praktyk jest więcej, jednak w praktyce nękanie jest ważnym problemem i może, według niektórych szacunków, dotyczyć około dziesięciu procent polskiego społeczeństwa. Przewidywana kara za przestępstwo tego typu to pozbawienie wolności do trzech lat. Jeżeli natomiast bezpośrednim skutkiem stalkingu będzie samobójstwo jego ofiary, sprawca może stać ukarany wyrokiem pozbawienia wolności do dziesięciu lat. Problemu nie należy więc bagatelizować.

Nękanie w windykacji

Ochroną prawną przeciw wszelkim formom nękania są oczywiście objęte także osoby zadłużone. Żeby jednak nie nadużywać tego faktu wobec firm windykacyjnych konieczne jest określenie kilku czynników, które mogą sprawić, że proces egzekucji dóbr stanie się nękaniem:

  • Uporczywe nękanie – należy je rozumieć jako długotrwałe, powtarzające się działanie. Trudno mówić o nękaniu, gdy windykator próbuje kilkukrotnie w ciągu tygodnia skontaktować się z dłużnikiem.
  • Poczucie obawy – działanie windykatora związane z nękaniem jest związane z powstaniem u dłużnika poczucia dyskomfortu, obawy. Narusza jego spokój, wygodę i poczucie satysfakcji życiowej.
  • Negatywne konsekwencje – nękanie może kończyć się poważnymi konsekwencjami związanymi ze zdrowiem fizycznym i psychicznym ofiary nękania: może doprowadzić do nerwic, depresji i szeregu innych zaburzeń wywołanych działaniem nękającego.

Oskarżenia o nękanie trzeba oczywiście używać racjonalnie. Mowa tylko o przypadkach, kiedy rzeczywiście dochodzi do przestępstwa. Nietrudno wyobrazić sobie jak mogłoby być wykorzystane prawo przez dłużników chcących uniknąć kontaktów z bankiem lub firmą windykacyjną. Nadużywanie ochrony nie tylko naraża na konsekwencje prawne, ale także sprawia, że sygnalizowanie rzeczywistego problemu staję się dla sądu niewiarygodne. Przed podjęciem decyzji o zgłoszeniu przestępstwa należy więc wcześniej rozważyć swoje rzeczywiste położenie, przeanalizować na ile działania windykacyjne były uzasadnione, a na mogły być nadużyciem. Pomocna może być opinia kogoś bliskiego, na przykład członka rodziny lub przyjaciela, który obiektywnie oceni sytuację nie będąc żadną z zaangażowanych stron.

Kiedy windykacja nie jest nękaniem?

Zadłużony powinien zrozumieć, że uciążliwość postępowania egzekucyjnego zależy w pewnym stopniu od niego samego. Nie można mieć pretensji o męczące próby skontaktowania się ze strony wierzyciela lub firmy windykacyjnej, jeżeli dłużnik rzeczywiście konsekwentnie unika konfrontacji. O nękaniu nie ma więc mowy, kiedy wierzyciel wykazuje chęć negocjacji i odnalezienia polubownej metody rozwiązania problemu. Jest to przykład dobrej woli i próby odnalezienia kompromisu, nie działań noszących cechy przestępstwa. Przejawem nękania nie jest także próba skontaktowania się z dłużnikiem w godzinach urzędowych. Jest to normalna procedura i jest w pełni zgodna z prawem.

Jak uniknąć windykacji?

Zdecydowanie windykacja nie jest czymś przyjemnym. Warto mieć to na uwadze jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki. Jeśli zainteresowany weźmie zbyt duże zobowiązanie, może okazać się, że koszta są zbyt przytłaczające, przez co nie wystarcza pieniędzy na spokojne życie. Co więcej, zbyt krótkoterminowa pożyczka ma podobne skutki – zainteresowany w szybkim tempie musi oddać dość dużą kwotę, przez co nie może sprostać wymaganiom. Koniecznością jest, więc przeanalizowanie wszystkich możliwości, jakie się posiada. Pamiętajmy, że nie tylko pragnienia, ale jeszcze właśnie możliwości są ważne przy zaciąganiu pożyczek.

Nie mniej istotny jest fakt, że pożyczkobiorca w przypadku braku możliwości terminowej spłaty zobowiązania może skorzystać z wygodnych rozwiązań:

  • karencja w spłacie jednej lu kliku lat – zainteresowany płaci wyłącznie odsetki, bądź spłata jest całkowicie zamrażana,
  • przedłużenia czasu spłaty zobowiązania oraz obniżenie miesięcznych kosztów z tytułu rat zobowiązania,
  • wykorzystanie pożyczki konsolidacyjnej łączącej wszystkie długi w jeden z niską ratą miesięczną lub tygodniową.

To od zainteresowanego zależy wybór pomocy. Przed jego dokonaniem skorzystać może z darmowego forum online, gdzie wypowiadają się inni pożyczkobiorcy opisujący własną, trudną sytuację. Co więcej, spotkać tam można także doradców finansowych, dzięki czemu nie trzeba płacić za kosztowne konsultacje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Gdzie zgłaszać takie nękanie?

ja zadzwoniłam do tej całej siedziby komornika i przyznali ze sa z nim problemy i dostałam innego i jest o niebo lepiej

Czym jest stalking?

Jak można sprowadzić na siebie komornika?

Jak skontaktować się z firmą windykacyjną, która pomoże w oddłużaniu? Prosze o pomoc! Nęka mnie komornik, dłużej tego nie wytrzymam