Oszczędzanie a płatności bezgotówkowe

W ostatnim czasie świat obiegła wiadomość, że władze Szwecji, jako pierwsze świecie, rozważają całkowite zrezygnowanie z płatności gotówkowych. Szwedzi korzystają z kart płatniczych tak często i powszechnie, że według części społeczeństwa nie ma już konieczności drukowania banknotów. Kartą można płacić już nawet w najmniejszych sklepach osiedlowych już za bardzo niewielkie zakupy. Polska jest jeszcze daleka od przyjęcia podobnego kierunku, jednak wzrost popularności transakcji bezgotówkowych jest u nas również zauważalny. Okazuje się jednak, że posługiwanie się na co dzień kartą zamiast gotówki znacznie wpływa na wydatki konsumentów, którzy przykładając w odpowiednie miejsce kawałek plastiku zatracają poczucie wydawania rzeczywistych pieniędzy.

Poczucie wydawania

Eksperci zauważają, że konsumenci opłacający zwykle towary i usługi kartą płatniczą lub kredytową wydają większe kwoty niż ci, którzy korzystają z gotówki. Nie jest to związane ze stanem posiadania, a raczej ze świadomością wydawania pieniędzy. Otóż liczba, która reprezentuje dostępne na koncie środki widoczna na ekranie monitora jest abstrakcyjna w stosunku do rzeczywistych banknotów i monet, które znajdują się fizycznie w portfelu. Świadomość posiadanych środków jest przez to zaburzona i sprawia, że pieniądze wydaje się łatwiej.

Czy płacić kartą?

O ile Szwedzi, w związku z panującą w ich ojczyźnie polityką i sytuacją ekonomiczną, mogą sobie pozwolić na większe wydatki, gdyż zarabiają porównywalnie więcej, o tyle sytuacja Polaków jest w tym przypadku trudniejsza. Oczywiście trudno odmówić wygody płaceniu kartą – nie trzeba nosić ze sobą gotówki, liczyć pieniędzy i czekać na resztę, wystarczy podać kartę sprzedawcy i wprowadzić kod, lub po prostu użyć technologii zbliżeniowej. Szybkość tej transakcji wpływa jednak też na pojmowanie jej w czasie, czyli nie uświadamia mu konsekwencji transakcji. Płacąc gotówką od razu widać, że jej ilość w portfelu zmniejszyła się o daną kwotę, natomiast rezultat transakcji bezgotówkowej można zobaczyć dopiero po sprawdzeniu salda swojego konta bankowego. Ten fakt istotnie wpływa na przyśpieszone wydawanie środków.

Racjonalizacja wydatków

Nie należy oczywiście popadać w skrajność i całkowicie odmawiać sobie wygody korzystania z kart. Powinno się jednak pamiętać o konsekwencjach i starać sobie obrazować wydawane kwoty, zwłaszcza kiedy dotyczą spontanicznych wydatków, o których nie pomyślelibyśmy nawet widząc ilość posiadanych banknotów i monet. Z pewnością, jak to bywa w przypadku dbania o swoją kondycję finansową, konieczny jest rozsądek i racjonalne zarządzanie posiadanymi środkami, niezależnie od sposobu, w jaki zostaną one wydane.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

jak mam pozyczkę w parabanku to nie dostanę zakupów na raty?

Wydaje mi się, że dostaniesz, ale nie na duże kwoty

Czy w dwa dni dostanę pożyczkę?

Oczywiście, a nawet o wiele wcześniej

1. Jakie są zalety oszczędzania?
2. Jakie są sposoby na efektywne oszczędzanie?
3. Jak często powinienem odkładać pieniądze na oszczędności?
4. Jakie są metody płatności bezgotówkowych?
5. Dlaczego warto korzystać z płatności bezgotówkowych?
6. Jakie są najpopularniejsze formy płatności bezgotówkowych?
7. Czy płatności bezgotówkowe są bezpieczne?
8. Jakie są koszty związane z korzystaniem z płatności bezgotówkowych?
9. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące płatności bezgotówkowych?
10. Czy korzystanie z płatności bezgotówkowych pomaga w świadomym zarządzaniu finansami?

Zapewniamy usługi oszczędzania i płatności bezgotówkowych. Oferujemy łatwy sposób na gromadzenie środków oraz wygodne i bezpieczne transakcje. Dołącz do nas i ciesz się korzyściami finansowymi i wygodą płatności elektronicznych.

1. Jakie są najpopularniejsze sposoby oszczędzania pieniędzy?

2. Jakie korzyści niesie ze sobą płacenie bezgotówkowe?

3. Jakie są największe bariery dla osób w zakresie płatności bezgotówkowych?

4. Czy płatności bezgotówkowe są bezpieczne? Jak można zminimalizować ryzyko kradzieży danych?

5. Jakie narzędzia i aplikacje można wykorzystać do śledzenia i zarządzania swoimi oszczędnościami?

6. Jakie są różnice między tradycyjnymi oszczędnościami i nowymi formami oszczędzania, takimi jak np. zaokrąglanie transakcji?

7. Jakie są strategie dla oszczędzania w codziennym życiu, szczególnie w kontekście płatności bezgotówkowych?

8. Czy istnieją jakieś programy lojalnościowe lub nagrody związane z płatnościami bezgotówkowymi?

9. Jakie są najważniejsze rzeczy do zapamiętania przy planowaniu budżetu i oszczędzaniu, w szczególności w kontekście płatności bezgotówkowych?

10. Jakie są przewidywane trendy w dziedzinie płatności bezgotówkowych i oszczędzania w przyszłości?