Klient w oczach banków

Przy każdej kolejnym ubieganiu się o pożyczkę, klient musi wyrazić zgodę, na sprawdzenie jego historii kredytowej. Zazwyczaj, gdy jest ona pozytywna, pożyczkobiorca może otrzymać wsparcie finansowe z banku. Instytucje finansowe badają w ten sposób, czy ich potencjalny klient, będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Innym aspektem decydującym o wydaniu pozytywnej decyzji pożyczkowej jest odpowiednie zabezpieczenie. Kolejnym wyznacznikiem, który jest niezwykle ważny dla pożyczkodawców, jest systematyczność dłużnika w stosunku do regulacji wszelkiego rodzaju zobowiązań. Narzędziem niezwykle pomocnym przy tej okazji jest Biuro Informacji Kredytowej.

Wszelkiego rodzaju aktywność klienta w związku z produktami bankowymi, jak chociażby posiadanie na swoim koncie pożyczek, czy też korzystanie z kart kredytowych, zostaje odnotowane w tym właśnie rejestrze. Każda instytucja bankowa sporządza raporty dotyczące swoich klientów, które następnie BIK odpowiednio przetwarza i daje do wglądu innym bankom.

Warto pamiętać przy tej okazji także o tym, że nie tylko negatywne opinie o pożyczkobiorcach, trafiają do BIK-u. Rzetelne wywiązywanie się ze zobowiązań kredytowych, wpływa na pozytywny obraz historii kredytowej. Z drugiej zaś strony, zwlekanie z płatnościami w okresie powyżej 2 miesięcy, a także po upływie miesiąca czasu, od poinformowania dłużnika o zamiarze przetwarzania bez jego zgody, jego danych osobowych przez instytucje bankowe, skutkuje tym, że informacja na temat zaniechania spłaty wierzytelności, będzie przechowywana w rejestrze nawet przez 5 lat.

Oczywiście każdy ma prawo sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, nieodpłatnie, co 6 miesięcy. Z otrzymanej informacji dowiemy się m.in. o wszelkiego rodzaju zaciągniętych przez nas zobowiązaniach, wysłanych zapytaniach odnośnie możliwości otrzymania kredytu, a także o ewentualnych spóźnieniach. Częstsze korzystanie z tego rodzaju informacji, wiąże się z kosztem 30 PLN. Dodatkowe opłaty pozwalają również na otrzymanie punktowej oceny wiarygodności. Może mieć ona bardzo duże znaczenie, jednakże ma wyłącznie poglądowy charakter.

Z uwagi na bardzo duża ilość potencjalnych klientów, banki muszą w bardzo szybkim czasie, sprawdzić wiarygodność finansową wielu osób. Bez wątpienia BIK w tej kwestii jest nieoceniona pomocą. Z punktu widzenia klienta instytucji bankowych natomiast, możliwość wglądu do rejestru także stanowi duże udogodnienie, bowiem wszelkiego rodzaju pomyłki się zdarzają, a co za tym idzie nawet uczciwy kredytobiorca może zostać umieszczony w spisie nierzetelnych dłużników. Warto więc troszczyć się o czyste konto w BIK.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szanowny Kliencie,

Z wielką przyjemnością przedstawiamy naszą ofertę, która zawiera szeroki zakres usług finansowych, dostosowany do Twoich potrzeb. Jako bank dbamy o Twoje finanse i staramy się zapewnić Ci wyjątkowe doświadczenie obsługi.

Nasza oferta obejmuje rachunki osobiste, które pozwalają na łatwe zarządzanie Twoimi środkami i realizację codziennych transakcji. Oferujemy również rachunki oszczędnościowe, które zapewniają atrakcyjne oprocentowanie oraz dodatkowe korzyści, takie jak dostęp do różnych inwestycji lub programów lojalnościowych.

W ramach naszej oferty kredytowej, możemy zaproponować Ci różnorodne produkty dostosowane do Twoich potrzeb, w tym kredyty hipoteczne, samochodowe, czy kredyty konsumenckie. Nasze warunki są atrakcyjne, a procedura ubiegania się o kredyt jest łatwa i szybka.

Dodatkowo, oferujemy usługi bankowości internetowej, które umożliwiają dostęp do Twojego konta i przeprowadzanie operacji bankowych w dowolnym miejscu i czasie. Nasza aplikacja mobilna zapewnia komfortowe zarządzanie finansami na smartfonie.

Jesteśmy zespołem doświadczonych doradców, gotowych odpowiedzieć na Twoje pytania i pomóc w wyborze najlepszych rozwiązań finansowych. Naszym celem jest zapewnienie Ci spokoju i pewności, że Twoje finanse są w dobrych rękach.

Świadczymy usługi bankowe z myślą o Twojej satysfakcji i wygodzie. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług i dołączenia do grona naszych zadowolonych Klientów.