Biuro Informacji Gospodarczej jako doskonałe źródło informacji

Najnowsze zmiany wprowadzone w ustawie dotyczącej funkcjonowania Biura Informacji Gospodarczej zdecydowanie poprawiło ściągalność informacji o dłużnikach. Zbierane do tej pory dane, tyczyły wyłącznie zobowiązań łączonych z konsumentami oraz przedsiębiorcami. Dotychczas w systemie mogły być gromadzone wyłącznie dane dotyczące zobowiązań przedsiębiorców i konsumentów.

W sytuacji natomiast, kiedy nierzetelny dłużnik, trafiał ze swoimi wierzytelnościami np. do firmy windykacyjnej, informacja o nim była usuwana z rejestru. Mógł on wówczas zaciągać kolejne zobowiązania, nie spłacając poprzednich. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, teraz także wtórni wierzyciele mogą dane na temat dłużników przekazywać do BIG, podobnie jak szpitale, spółdzielnie, różnego rodzaju fundacje, oraz wiele innych podmiotów. Prawo do dopisywania do rejestru nieuczciwych kontrahentów przysługuje również: konsumenci, pracownicy, a także klienci wszelkich instytucji i firm. Ma to ogromny wpływ na odzyskiwanie długów. Służy również poinformowaniu o nierzetelności konkretnych osób.

Z umieszczeniu informacji w BIG mogą zyskiwać korzyść także osoby sumiennie spłacające swoje długi, bowiem adnotacje o wywiązywaniu się ze zobowiązań w terminie sprzyjają budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Jeżeli klient np. banku zgodzi się na przekazanie informacji o nim do tego właśnie rejestru, a będą to pozytywne opinie na jego temat, w przyszłości łatwiej mu będzie chociażby otrzymać kredyt.

Zmiany w funkcjonowaniu Biura Informacji Gospodarczej dotyczą także wymiany informacji pomiędzy nim, a innymi podobnymi rejestrami bankowymi w kraju, a także poza jego granicami. Chodzi głównie o kraje należące do Unii Europejskiej, a także EFTA. Dzięki temu informacja na temat klientów, nie zamieszkujących na stałe w Polce, a ubiegających się o udzielenie pożyczki, będzie pełniejsza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zapewnimy Państwu doskonałe źródło informacji gospodarczej. Dzięki naszym usługom będziesz mieć dostęp do najbardziej aktualnych danych i analiz rynku. Skorzystaj z naszej oferty i bądź na bieżąco z dynamiką biznesową!