Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – czym jest?

BIK – Biuro Informacji kredytowej to pewnego rodzaju „pamięć bankowa”. W rejestrze znajdują się wszystkie niezbędne kredytowe informacje na temat klientów, którzy korzystają z usług banku. Jest to duża pomoc dla instytucji finansowych. Bank przed udzieleniem kredytu może uzyskać wszystkie dane o poprzednich kredytach klienta, pożyczkach, kartach kredytowych, nieuregulowanych należnościach itd.
Klienci banku mogą sprawdzić swoją historię kredytową w każdej chwili. Wystarczy napisać odpowiedni wniosek. W odpowiedzi dostaniemy dokładny raport z historią naszych wszystkich instytucji bankowych.

  1. BIK a BIG różnice?

BIK – Biuro Informacji Kredytowej jest raportem wszystkich transakcji klientów banków oraz SKOK – ów. Informacje w raporcie tym dotyczą branych kredytów, pożyczek, korzystania z kart kredytowych, nieuregulowanych należności, zadłużeń. Dane te zabezpieczają banki przed udzielaniem kredytów nieuczciwym osobom, które mają negatywną historię kredytową. BIK to wszystkie pozytywne i negatywne dane o kliencie banku.
BIG – Biuro Informacji Gospodarczej zawiera wyłącznie negatywną historię zadłużeń klienta. Nazwisko dłużnika wpisywane jest do rejestru na wniosek wierzyciela. Dłużnik informowany jest o wpisie. W rejestrze tym znajdują się osoby o zadłużeniach przewyższających kwotę 200 zł.

  1. Dlaczego BIK nazywany jest „czarną listą”?

BIK nazywany jest „czarną listą”, ponieważ często mylony jest z BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) gdzie trafiają tylko nazwiska osób z negatywną historią kredytową. BIK natomiast zbiera wszystkie informacje na temat bankowych transakcji klientów – również te pozytywne. 90% danych w bazie ma charakter pozytywny.

  1. Czy banki często korzystają z informacji znajdujących się w BIK?

Tak – banki bardzo często korzystają one z danych zawartych w BIK. Weryfikacja historii kredytowej klienta należy do stałej procedury banków i SKOK –ów, którą wykonują one przed udzieleniem kredytu. Dane te są zabezpieczeniem przed nieuczciwymi kontrahentami.

  1. Czy mogę otrzymać kredyt mając negatywną historię w BIK?

Wszystko zależy od instytucji, która udziela kredytu. Często banki udzielają kredytu osobom zadłużonym, ale na dużo mniej korzystnych warunkach niż zazwyczaj. Z tego też powodu bardzo ważne jest regularne spłacanie zadłużeń. Jeśli opóźnienie w spłacie kredytu przekroczy 60 dni osoba zadłużona po zamknięciu procedury spłaty zostaje jeszcze w bazie przez następne 5 lat.

  1. Czy BIK ma decydujący głos podczas przyznawania nam kredytu?

Nie. Kredytu może udzielić jedynie instytucja finansowa do, której się zgłaszamy po pożyczkę lub kredyt. Również ta instytucja podejmuje samodzielnie o jego przyznaniu. BIK to tylko i wyłącznie dane, które pomagają bankom ustrzec się przed nieuczciwymi klientami.

  1. Czy BIK sam modyfikuje dane w bazie?

Nie. BIK może wykonać jedynie korektę dotyczącą nowego zadłużenia lub uregulowania należności na podstawie wniosku instytucji finansowej.
Jeśli mamy wątpliwość co do danych na nasz temat w BIK możemy poprosić o weryfikację. W Profilu Kredytowym Plus znajdują się nazwy instytucji, które dodawały nasze zadłużenie do rejestru.

  1. Znalazłem błędne dane w BIK – co robić?

W takiej sytuacji należy w Profilu Kredytowym Plus sprawdzić nazwę instytucji, która przekazała te błędne dane i poprosić o ich weryfikacje. BIK jest tylko administratorem informacji kredytowej. Nie może sam nakładać zmian w rejestrze.

  1. Moje dane – czy BIK może je usunąć?

BIK może usunąć naszą historię kredytową jedynie na wniosek instytucji, która nas dopisała do rejestru. Sam BIK jest jedynie „administratorem” i nie może usuwać i modyfikować samodzielnie danych.

  1. Jak często BIK aktualizuje dane?

Dane w BIK są aktualizowane zazwyczaj raz w miesiącu na podstawie danych udostępnionych przez banki i SKOK-i. Informacje przekazywane są drogą internetową.

  1. Jak często mogę sprawdzać dane o mnie w BIK?

Jeśli wykupimy Pakiet Monitoring możemy sprawdzać naszą historię kredytową kiedy tylko chcemy. Bezpłatnie mamy dostęp do informacji raz na 6 miesięcy – zgodnie z Ustawą o Ochronie Praw Osobowych.

  1. Chcę sprawdzić swoją historię w BIK – jak to zrobić?

Możemy wybrać kilka dróg sprawdzenia naszej historii kredytowej:

  • logując się bezpośrednio na stronie BIK i wybierając odpowiadający naszym potrzebom pakiet.
  • za pomocą elektronicznej bankowości w instytucjach takich jak: Meritum Bank, Inteligo, Ipko.
  • stacjonarnie w Centrum Obsługi Klienta BIK.
  • pisemnie – wysyłając wniosek o udostępnienie danych z podaniem takich danych jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego/paszportu, PESEL.
  1. Historia kredytowa – czym jest?

Historia kredytowa jest zbiorem informacji o danym kliencie banku. Historia kredytowa zawiera pozytywne i negatywne dane na temat zaciąganych przez nas kredytów, pożyczek, ich wysokości i spłacalności w terminie. Zawiera również informacje o nieuregulowanych przez nas rachunkach i należnościach. Pozytywna historia kredytowa może pomóc nam w uzyskaniu korzystnego kredytu. Negatywna historia może sprawić, że bank odmówi nam kredytu lub zaproponuje gorsze warunki.

  1. Pozytywna historia kredytowa – dlaczego jest ważna?

Dzięki pozytywnej historii kredytowej jesteśmy wiarygodni dla banku. Bank chętniej przyzna nam kredyt. Dobra historia kredytowa sprawia, że możemy negocjować z instytucją finansową lepsze warunki uzyskania kredytu: niższe prowizje i dłuższy czas spłaty. Dobrą historią kredytową wzbudzamy zaufanie.

  1. Ocena punktowa – czym jest?

Ocena punktowa polega na przybliżonym oszacowaniu możliwości spłaty przez nas kredytu. Taką ocenę punktową wystawia bank po zapoznaniu się z naszą historią kredytową w BIK. Im większa liczba punktów – tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniemy kredyt na naprawdę dobrych warunkach. Ocena punktowa to przedział między 192 a 631. Dodatkowo udziela się oceny za pomocą gwiazdek od 1 do 5.

  1. Kiedy dane o mnie są rejestrowane w BIK?

Dane trafiają do BIK w momencie każdorazowego składania wniosku o przyznanie kredytu. Następne cały proces spłacania jest monitorowany i zapisywany. Do bazy BIK trafiamy również wtedy gdy występujemy w charakterze poręczyciela. Dane są aktualizowane zazwyczaj raz w miesiącu podczas spłaty kredytu.

  1. Historia kredytowa – dlaczego powinniśmy ją sprawdzać?

Za każdym razem kiedy chcemy wziąć kredyt powinniśmy sprawdzać czy nie mamy zadłużeń i niespłaconych należności. Dzięki temu unikniemy problemów podczas brania kredytu. Zdążymy uregulować wszelkie należności przed wzięciem kolejnej pożyczki.
W celu sprawdzenia swojej historii kredytowej warto korzystać z Pakietu Monitoring. Dzięki niemu mamy możliwość:

  • sprawdzić czy wszystkie kredyty spłaciliśmy w terminie
  • zweryfikować swoje dane w BIK
  • zobaczyć ilość punktów jakie otrzymaliśmy
  • chronić się przed wyłudzenie kredytu na nasz dowód osobisty.
  1. Czy nabywając spadek może sprawdzić historię kredytową kredytodawcy?

Art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o prawie bankowym mówi wyraźnie, że BIK może udzielić informacji o danej osobie na wniosek sądu.
Spadkobierca może uzyskać dostęp do historii kredytowej kredytodawcy po:

  • wykazaniu aktu zgonu spadkodawcy
  • notarialnym poświadczeniu o nabyciu spadku i dziedziczeniu
  • wypełnieniu wniosku z prośbą o udostępnienie danych.

We wniosku takim muszą się znajdować dane kredytodawcy takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, seria i numer dowodu osobistego, PESEL.

  1. Czy możemy sprawdzić dane innych osób w BIK?

Nie, nie możemy. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych możemy tylko sprawdzić swoją historię kredytową. Wszystkie informacje są chronione tajemnicą bankową i mają do nich dostęp jedynie banki, SKOK – i oraz sądy.

  1. Kto może sprawdzać dane w BIK?

Dostęp do danych w BIK mają dostęp wszystkie instytucje finansowe: banki, SKOK – i oraz sądy i prokuratura. Również my mamy dostęp do naszej historii kredytowej po wysłaniu specjalnego wniosku lub korzystając z Pakietu Monitoring.

  1. Jakie informacje znajdują się w BIK?

W BIK znajdują się wszystkie dane dotyczące zaciąganych przez nas kredytów. W bazie tej zarejestrowane są wszystkie informacje na temat dokonywanych przez nas transakcji kartą kredytową, terminowości spłacania rat, ich wysokości itd. BIK koduje także wszelkie dane dotyczące działań windykacyjnych.

  1. Jak długo dane znajdują się w BIK?

Jeśli terminowo spłacamy kredyt dane są dostępne w bazie aż do końca trwania kredytu. Jeśli chcemy, aby banki miały dostęp do naszej pozytywnej historii kredytowej możemy wyrazić na to zgodę. W przypadku zalegania z terminem. Negatywna historia kredytowa zostaje w rejestrze przez następne 5 lat od czasu uregulowania należności.
W celach statystycznych dane są przetrzymywane przez 12 lat.

  1. Dane w BIK – od jakiej kwoty są widoczne?

Nie ma konkretnej kwoty od której trafiamy do rejestru BIK. Znajdujemy się w bazie od momentu wysłania wniosku o przyznanie kredytu. Dane w BIK przede wszystkim dotyczą naszej terminowości w spłatach.

  1. Czy mogę nie zgodzić się na udostępnianie danych BIK?

Nie. Wszystkie instytucje bankowe oraz sądy mają prawo zapoznać się z naszą historią kredytową. Odmówić wglądu możemy jedynie instytucją nie związanym z branżą bankową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest to instytucja, której głównym celem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji o historii kredytowej oraz spłacie zobowiązań finansowych różnych osób. BIK działa na terenie Polski i jest jednym z głównych organów kontrolujących rynek kredytowy.

Jako Biuro Informacji Kredytowej, oferujemy kompleksowe rozwiązania dla instytucji finansowych, przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych. Nasza baza danych zawiera informacje na temat historii kredytowej milionów osób w Polsce, co pozwala na ocenę ich zdolności kredytowej oraz wiarygodności finansowej.

Nasze usługi obejmują dostęp do naszej bazy danych, która umożliwia szybkie i precyzyjne sprawdzenie klientów pod kątem ich historii kredytowej. Dodatkowo, oferujemy również monitoring kredytowy, który pozwala na śledzenie zmian w historii kredytowej klientów w czasie rzeczywistym.

Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa danych. Nasza oferta jest elastyczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Zapewniamy szybką obsługę oraz profesjonalne wsparcie w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości.

Wybierając Biuro Informacji Kredytowej, wybierają Państwo pewność, niezawodność i najwyższą jakość usług.

Szukasz informacji na temat swojej zdolności kredytowej? Skorzystaj z naszej oferty do Biuro Informacji Kredytowej (BIK). BIK to instytucja, która gromadzi i udostępnia informacje o historii kredytowej osób fizycznych i firm. Dzięki nam możesz sprawdzić, czy posiadasz jakieś zaległości w spłacie kredytów oraz otrzymać raport kredytowy. Skorzystaj z naszej usługi i kontroluj swoją historię kredytową!

Czy u Państwa znajdę pożyczkę bez BIK? Potrzebuje jak najszybciej pożyczyć 28 tys zl.
Czekam na kontakt