Jak nie popaść w długi

Telewizja, wystawy sklepowe czy internet obfitują w przeróżne formy reklamy polegającej często na promocji, zniżce czy rabacie. Takie metody handlu zdają się przekonywać konsumentów do zakupu dużo skuteczniej, niż na przykład podkreślanie konkretnych zalet produktu lub usługi. W ten sposób, mimo względnie wysokiej ceny, wydają mu się one bliższe. Szczególnie w przypadku, kiedy rozważa on wsparcie swojego budżetu dodatkową kwotą, którą pożyczyłby w ramach kredytu. Z pożyczaniem wiąże się jednak duże ryzyko, którego niełatwo uniknąć. Istnieje kilka wytycznych, do których należy się stosować podczas rozważania pożyczki.

Zadłużenie

Opinia, że zadłużonym można stać się dopiero w momencie braku spłacania kredytu czy otrzymania wezwania do zapłaty nie jest słuszna. Zadłużenie rozpoczyna się w zasadzie już w momencie zaciągnięcia kredytu. To takie podejście powinno determinować ewentualne decyzje na temat korzystania z kredytów.

Wiedza o kredycie

Promocje i zniżki dotyczą oczywiście także kredytów. Doprowadza to do takich paradoksów, w których konsumenci zadłużają się, gdyż mechanizm reklamowy danego produktu kredytowego sprawił, że zrodziło się w nich poczucie posiadania dodatkowych pieniędzy, mimo tego, że nie mieli wcześniej planów na ich wydatkowanie. Niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjna wydaje się broszura informacyjna, osoba mająca zamiar wzięcia kredytu powinna zapoznać ze wszelką dostępną dokumentacją dotyczącą produktu oraz – przede wszystkim – zachować zdrowy rozsądek.

Bez pośpiechu

Termin dostępności dowolnej promocji czy rabatu nigdy nie powinien powodować szybkości w decyzji o wzięciu kredytu. Pośpiech zdecydowanie nie jest dobrym doradcą finansowym, prowadzi często do nierozsądnego wyboru produktu kredytowego, nie pozwala rzetelnie przeanalizować dostępnego budżetu i środków, którymi konsument dysponuje w celu spłacania kredytu. O tym, czy domowy fundusz potrzebuje dodatkowego wsparcia powinno się myśleć w ostateczności i świadomie, we współpracy ze wszystkimi osobami, dla których ta kwestia będzie istotna.

Pętla zadłużenia

Ryzyko popadnięcia w pętle zadłużenia powinni zauważyć szczególnie ci konsumenci, którzy posiadają już inne zadłużenia. W takich przypadkach może dojść do sytuacji, w których kolejne raty i składki na tyle nadwyrężą fundusze, że niemożliwe będzie dalsze ich opłacanie. Wtedy zaczną być naliczane odsetki, które jeszcze bardziej utrudnią sytuację. W skrajnych przypadkach pętla zadłużenia może doprowadzić do konieczności ogłoszenia bankructwa.

Zadłużać się czy nie zadłużać?

Wspomniana sytuacja, w której klienci korzystają z kredytów mimo że ich nie potrzebują nie jest wcale wyolbrzymieniem. Podobne mechanizmy działają oczywiście na wszystkich poziomach handlu. Podstawowym celem dla sprzedawcy jest stworzenie w kliencie poczucia, że produkt, który sprzedaje jest mu całkowicie niezbędny, mimo tego, że wcześniej nawet nie wiedział o jego istnieniu. Takie zabiegi sprawiają, że przed wszelkimi innymi działaniami zmierzającymi do zadłużenia, powinno się zastanowić nad pytaniem: czy rzeczywiście potrzebuję kredytu?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam. Czy u Panstwa moge zyskać pożyczkę na spłacenie zadłużeń? Bardzo proszę o pilna pomoc