Czy mikroprzedsiębiorcy ze złą historią kredytową mogą otrzymać pożyczkę?

Nawet połowa mikrofirm w Polsce ma złą historię kredytową. Nie powoduje to jednak, że żadna z nich nie otrzyma już pożyczki, ale przedsiębiorcy ci muszą udowodnić, że ich biznes jest dochodowy oraz że są oni w stanie spłacać zobowiązania wobec banku, kontrahentów oraz urzędu skarbowego.

Zatrważająca statystyka

Eksperci podkreślają, że prawie połowa z małych i średnich przedsiębiorstw nie otrzymuje w banku kredytu, o który wnioskuje. W przypadku mikroprzedsiębiorstw odsetek ten jest jeszcze wyższy – około 60% firm tego typu traci szansę na uzyskanie kredytu zanim bank rozpocznie analizę jej dochodów. Natomiast skala wykluczenia wśród startupów należących do przedsiębiorców, którym kiedyś nie wypalił inny biznes, wynosi prawie 100%.

Powody niechęci banków do mikrofirm

Prezesi wielu instytucji finansowych zgodnie podkreślają, że polski sektor bankowy nie wykształcił jeszcze skutecznych metod oceny ryzyka mikroprzedsiębiorstw. Banki potrafią bowiem dobrze ocenić ryzyko płynące z kredytowania dużych firm, gdyż prowadzą one pełną księgowość. Ta forma rozliczeń pozwala bowiem na zastosowanie zdefiniowanych wskaźników oceny (np. płynności finansowej przedsiębiorstwa). Banki „na wszelki wypadek” odmawiają więc finansowania mikrofirm. Skutkuje to tym, że wiele przedsiębiorstw tego typu nie ma możliwości rozwijania swojej działalności.

Druga szansa

Część ekspertów uważa, że przedsiębiorcom figurującym w bazach jako niesolidni dłużnicy powinno dawać się drugą szansę. Eksperci dodają także, że druga szansa może być dana nawet 60% z nich. Według nich wiele z tych osób prowadzi obecnie dochodowe biznesy, które pozwalają im na terminową spłatę zobowiązań. Ponadto wskazują, że osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą jest dużo łatwiej zepsuć sobie historię kredytową niż statystycznemu Kowalskiemu, który pracuje na etat i co miesiąc otrzymuje na konto wynagrodzenie.

Przedsiębiorcom jest bowiem trudniej utrzymać płynność finansową, która zależy nie tylko od ich decyzji, ale również od solidności odbiorców, a także od ilości realizowanych kontraktów. Sprawę komplikuje również fakt, że przedsiębiorcy korzystają z różnych form kredytowania w sposób ciągły, co powoduje, że częściej są oni narażeni na problemy z obsługą któregoś ze zobowiązań.

Specjalny program finansowania

Przedsiębiorcy ze złą historią kredytową mogą zostać zakwalifikowani do specjalnego programu finansowania. By tak się stało, muszą oni przejść pomyślnie weryfikację pozostałych parametrów zdolności kredytowej. Po otrzymaniu umowy kredytowej, przejdą oni na „okres próbny”, którego pozytywne zaliczenie będzie skutkować uruchomieniem kredytu. Okres próby ma dać bankowi wgląd w działalność przedsiębiorstwa.

Bank sprawdzi więc terminowość regulowania zobowiązań oraz wnikliwie oceni kondycję biznesu przedsiębiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że kredyty dla mikroprzedsiębiorców ze złą historią kredytową są obłożone dodatkowymi zabezpieczeniami, np. cesją praw z polisy, która podobna jest do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w kredytach mieszkaniowych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tak, mikroprzedsiębiorcy ze złą historią kredytową mają możliwość otrzymania pożyczki. W naszej firmie rozumiemy, że czynniki zewnętrzne i nieoczekiwane sytuacje mogą prowadzić do opóźnień lub trudności w spłacie wcześniejszych zobowiązań finansowych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych instytucji finansowych, które często opierają swoje decyzje wyłącznie na ocenie historii kredytowej, w naszej firmie bierzemy pod uwagę pełny obraz sytuacji finansowej mikroprzedsiębiorcy. Nasz zespół ekspertów skrupulatnie analizuje wszystkie dostępne informacje, włączając w to bieżącą sytuację finansową, perspektywy wzrostu oraz zdolność do spłaty pożyczki.

Naszym celem jest wspieranie lokalnych przedsiębiorców i pomaganie im w rozwinięciu swojej działalności. Dlatego też, jeśli dotychczasowa trudna sytuacja finansowa mikroprzedsiębiorcy jest przejściowa i są obecne perspektywy rozwoju, istnieje duża szansa na otrzymanie pożyczki.

Aby złożyć wniosek o pożyczkę, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie lub przez internet. Nasi doświadczeni doradcy służą profesjonalną pomocą i odpowiedzą na wszelkie pytania. Nasze warunki pożyczki są elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Jesteśmy przekonani, że każdy mikroprzedsiębiorca z złą historią kredytową zasługuje na szansę na otrzymanie wsparcia finansowego i szansę na rozwój swojej firmy.