Życie bez zadłużeń

Współczesne życie stawia przed ludźmi szereg okazji na realizowanie swoich pasji i marzeń. Łatwiej zaspokoić swoje potrzeby, nie ma problemów z dostępnością jakichkolwiek, nawet najbardziej wyszukanych, usług i produktów. Takie realia stanowią jednak duże wyzwanie dla konsumenckich finansów. Gdy jednak życzenia nie są tożsame z możliwościami, kuszącą opcją wydaje się zaciągnięcie kredytu. Podjęcie takiej decyzji nie powinno być jednak spontaniczne – może się to skończyć dużymi komplikacjami finansowymi i wysokim zadłużeniem. Oto szczególnie ważne czynniki i fakty, które należy rozważyć przed decyzją o zaciągnięciu kredytu:

Odpowiedzialność

Niezależnie od wysokości jego kredytu, jego rodzaju i warunków spłaty – w końcu przyjdzie czas, kiedy rozpocznie się jego spłacanie. Niemądrze jest spontanicznie reagować na konieczność posiadania dodatkowych funduszy. Świadomość, że na rachunku bankowym znajduje się dodatkowe kilka tysięcy złotych może być bardzo przyjemna, trzeba jednak pamiętać, że z tego samego z powodu, dla którego pieniądze się tam znalazły, po jakimś czasie zacząć być stamtąd odciągane.

Asertywność

Mechanizmy reklamowe stają się coraz bardziej skuteczne, przez co trudniej oprzeć się pokusie pożyczenia nawet relatywnie wysokich kwot. Żeby dobrze ocenić atrakcyjność produktu kredytowego powinno się przeanalizować nie kolorowe materiały reklamowe, a przede wszystkim przebrnąć przez wszelką niezbędną dokumentację, umowy i aneksy. Dopiero wówczas będzie można stwierdzić, że orientacja klienta w produkcie jest na niezbędnym dla skorzystania z kredytu poziomie.

Potrzeba tworzy kredyt

Wspomniane już zróżnicowanie dostępnych na rynku produktów i usług dotyczy także kredytów. Nie zawsze idzie to jednak w parze z wiarygodnością potencjalnych kredytodawców. Jeżeli zadłużenie się jest koniecznością, lepiej korzystać ze sprawdzonych firm, które funkcjonują jako wiarygodne od lat. Jednak jeszcze przed zapoznaniem się z ich ofertą należy samodzielnie przygotować projekt kredytu, który zarówno spełniałby oczekiwania, jak i nie nadwyrężałby budżetu, gdy dojdzie już do spłacania. Wtedy będzie możliwe wybranie takiej propozycji produktu kredytowego, jaki rzeczywiście jest niezbędny, a nie taki, jakie sugeruje reklama.

Bądź w kontakcie

Gdyby jednak sytuacja finansowa obróciła się na niekorzyść kredytobiorcy, powinien on zachować spokój. Warunki spłaty kredytu mogą podlegać renegocjacji, mogą być powtórnie dostosowane do potrzeb zadłużonego przy uwzględnieniu jego aktualnej kondycji finansowej. Żeby to było możliwe należy jednak spełnić podstawowy warunek – skontaktować się z kredytodawcą. Nie ma innej możliwości, aby dowiedział się on o faktycznych powodach opóźnieniach w spłacie lub jej całkowitego braku, niż szczera rozmowa.

One thought on “Życie bez zadłużeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *