Spłata zadłużenia w trzech krokach

Wyjście z długów to na pierwszy rzut oka procedura skomplikowana, wymagająca dużo uwagi oraz przede wszystkim środków finansowych. Jest jednak możliwość, aby odzyskać pełne możliwości finansowe w trzech niezbyt skomplikowanych krokach.

Krok pierwszy

Na początku należy zorientować się w sytuacji. Pomocnym źródłem informacji może być wezwanie do zapłaty. Znajdują się tam takie dane, jak wysokość zadłużenia, wierzyciel oraz numer konta, na który należy wpłacić należność. Wszelkie niejasności należy wyjaśnić bezpośrednio z nadawcą wezwania – może to być zarówno wierzyciel jak i przedstawiciel firmy windykacyjnej. W obu przypadkach wezwanie do zapłaty powinno zawierać wszelkie niezbędne dane kontaktowe.

Krok drugi

Po wstępnych ustaleniach warto zastanowić się nad wyborem sposobu spłaty. Jeżeli wysokość zadłużenia jest większa, niż środki, jakie dłużnik jest w stanie poświęcić na jej spłatę, należy rozpatrzeć możliwości spłaty ratalnej. Najważniejsze w tym przypadku, to wybrać wysokość raty, która dla dłużnika będzie możliwa do regularnej opłaty. Gdy te działania zostaną podjęte, należy się skontaktować z przedstawicielem wierzyciela oraz zarysować przedstawić swoją sytuację oraz propozycję metody spłaty zadłużenia. Im wcześniej to nastąpi, tym mniejsze będą odsetki i tym szybciej problem zostanie rozwiązany.

Krok trzeci

Teraz pozostaje regularne opłacanie raty w wysokości wynegocjowanej podczas kontaktu z wierzycielem lub przedstawicielem firmy windykacyjnej. Jest to ostatni krok w pozbyciu się długów. Dlatego tak ważne było wcześniej określenie kwoty raty. Gdy jednak z przyczyn losowych sytuacja się skomplikuje, powinnością dłużnika jest powtórne skontaktowanie się z wierzycielem i poinformowanie go o sytuacji. Gdy to nie nastąpi, tj. wierzyciel nie zostanie poinformowany o komplikacjach, może zinterpretować zdarzenie jako zaniechanie swoich powinności przez dłużnika i uruchomi bardziej radykalne kroki, czyli skierowanie sprawy do sądu. Jest to oczywiście najmniej pożądany kierunek rozwoju sytuacji, który niszczy efekty dotychczasowej pracy nad wyjściem z długów.

Wykorzystanie strategii trzech kroków wyjścia z długów daje szansę na rzeczywiste rozwiązanie problemu. Przy jednoczesnym utrzymywaniu dialogu dłużnika i wierzyciela kwestia długu może zostać rozwiązana szybko i bezproblemowo, a polepszenie się kondycji finansowej dłużnika nastąpi w najszybszym możliwym tempie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy komuś udało się wyjść bez problemu z zadłużenia?

Kto może zostać moim poręczycielem?

Jak wysokie mogą być pożyczki na zadłużenie?

Kiedy parabanki stają się kłopotem dla pożyczkobiorcy?

1. Jakie są możliwości spłaty zadłużenia?

2. W jaki sposób można rozłożyć spłatę zadłużenia na raty?

3. Jakie są koszty i warunki związane z procesem spłaty zadłużenia?

1. Jakie są dostępne opcje spłaty zadłużenia?
2. Jakie są wymagane kroki do wykonania w celu spłaty zadłużenia?
3. Czy istnieje możliwość negocjacji warunków spłaty zadłużenia, takich jak odroczenie płatności lub rozłożenie zadłużenia na raty?