Skuteczne działania w „walce” z długami

Często zdarza się sytuacja w której brak możliwości uzyskania dodatkowej gotówki na spłatę zobowiązań. Niektórzy uciekają się do zaciągania nowych pożyczek i kredytów na spłatę strych zobowiązań. Jest to jednak najgorszy z możliwych sposobów, nie gwarantuje żadnego rozwiązania problemu – wręcz przeciwnie, z reguły generuje większe zobowiązania u wierzycieli, a z czasem coraz poważniejsze problemy finansowe. Jest kilka sposobów na uniknięcie poważnych problemów finansowych, wystarczy tylko zareagować w odpowiednim czasie i przedsięwziąć kilka kroków.

Po pierwsze (zostało to już wspomniane wyżej) należy zaprzestać sposobu pozyskiwania gotówki na spłatę wierzytelności poprzez nowe kredyty i zobowiązania. Należy korzystać tylko z własnych środków, które nie stanowią kolejnego zobowiązania. Niekiedy pożycza się pieniądze od znajomych czy rodziny. Należy jednak pamiętać, że tutaj również przyjdzie czas na oddanie długu, a postępując w ten sposób tylko odsuniemy w czasie problemy (które mogą później wrócić ze zdwojona mocą).

Następny krok stanowi likwidacja wszystkich kart kredytowych i kont debetowych, które również w wydatny sposób generują długi (korzystamy tylko z własnych środków). Gdy już w ten sposób zostanie ustalony plan działania, należy zweryfikować i przeanalizować obecna sytuacje. Najlepszym sposobem jest stworzenie listy przychodów i długów. Przyczyną obecnej sytuacji jest z reguły nieumiejętne gospodarowanie środkami – wydaje się więcej niż stanowi faktyczny przychód. Koniecznością jest zupełnie odmienna strategia w gospodarowaniu pieniędzy.

Najlepiej jest wydawać nie więcej niż się zarabia oraz postarać się, aby z każdego miesiąca pozostawała chociaż niewielka nadwyżka, która z biegiem czasu będzie stanowiła swoiste zabezpieczenie w przypadku pojawienia się niespodziewanych wydatków.

Po sporządzeniu listy przychodów i wierzytelności, należy wziąć „pod lupę” wszystkie zobowiązania i w odpowiedni sposób je pogrupować. W pierwszej, najważniejszej grupie powinny znaleźć się raty kredytów, które zawsze będą regulowane w pierwszej kolejności. Na czas stabilizowania sytuacji finansowej należy zrezygnować z wszystkich, planowanych do tej pory inicjatyw np. remont, wyjazd na wakacje, zakup dodatkowego sprzętu do gospodarstwa domowego. Dodatkowo uzbierane środki powinny zostać przeznaczone na spłatę zadłużeń.

Biorąc pod uwagę całą listę zobowiązań również należy ją w swoisty sposób pogrupować. W pierwszej grupie muszą się znaleźć zobowiązania odznaczające się najwyższym zobowiązaniem oraz takie, których terminy spłat przekroczyły wyznaczone przez instytucje daty. Tego typu działania generują odpowiednie korzyści. Po pierwsze ograniczamy koszty (najwyższe oprocentowania generują ich bardzo wiele), po drugie unikamy problemów związanych z procedurami firm windykacyjnych i sądów (nieterminowe spłaty).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments