Posiadanie długów jest zazwyczaj kojarzone z tabu, nieprzyjemnym tematem, który nigdy nie powinien ujrzeć światła dziennego i kryje się gdzieś na dnie domowych szuflad. Takie podejście w żaden sposób nie może stanowić rozwiązania problemu. Możliwość spłacenia swoich należności zyskuje się postępując zupełnie inaczej.
Dialog
Przemilczenie kwestii długów czy ciągle odkładanie tego problemu na później prowadzi tylko i wyłącznie do eskalacji problemu: z każdy dniem trudności rosną proporcjonalnie do wysokości odsetek. Błędne jest jednak przekonanie, że zadłużony jest w próbach odnalezienia rozwiązania osamotniony. Jest jeszcze ktoś, komu na rozwiązaniu sytuacji zależy równie mocno – przedstawiciel banku, u którego dług został zaciągnięty.
Inicjatywa
Banki korzystają z usług windykacyjnych w ostateczności, w skrajnych przypadkach. Najważniejsze w obliczu rozmowy z przedstawicielem banku o długach jest zachowanie spokoju i wykazania się dobrą wolą, chęcią rozwiązania problemu. Wówczas relacje wewnątrz tego bardzo ważnego dla obu stron procesu komunikacji są diametralnie inne, niż te, które kojarzymy z unikaniem odpowiedzialności. Gdy bank będzie miał świadomość, że dłużnik wykazuje wolę i inicjatywę porozumienia – wówczas chętniej zaproponuje bardziej korzystne narzędzia do spłaty należności.
Działanie
Narzędzia te są liczne i zróżnicowane. Nietrudno domyślić się, że przez lata funkcjonowania banki opracowały skuteczne metody egzekwowania należności. Najczęściej spotykaną propozycją jest oczywiście rozłożenie spłaty długów na raty. Bardzo ważne jest, aby zadłużony wynegocjował warunki spłaty możliwe dla niego do zrealizowania. W sytuacji, gdy bank przygotuje odpowiednie rozwiązanie, a dłużnik nadal będzie zalegał ze spłatą, problem nie może zostać rozwiązany.
Rozwiązanie
Pierwszym krokiem do wyjścia z długów jest wola zmierzenia się z tym problemem, umiejętność znalezienia w sobie chęci jego rozwiązania. Mimo tego, że samo pojęcie długu jest społecznie nacechowane pejoratywnie, konieczne jest dla dłużnika odnaleźć w sobie odwagę, by o swoim długu rozmawiać, dyskutować, racjonalnie negocjować warunki spłaty z przedstawicielem banku. Gdy te wymagania zostaną spełnione, pozostaje tylko zweryfikować swój domowy budżet i skuteczniej gospodarować środkami.
Czy doradca jest w stanie powiedzieć jak mam wyjść z długu? Czy on tylko mówi mało pomocne rzeczy?
Jestem zadłużony na 10 tysięcy złotych, co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
Jakie pożyczki najczęściej zaciągają studenci?
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, które pomogą Ci w prowadzeniu trudnych rozmów dotyczących długów. Nasz doświadczony zespół specjalistów pomoże Ci przygotować się do konwersacji, udzieli cennych wskazówek oraz zapewni wsparcie na każdym etapie negocjacji. Dzięki naszej pomocy będziesz mógł skutecznie komunikować się z wierzycielem, negocjować warunki spłaty oraz znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dbamy o Twoje dobro i staramy się osiągnąć jak najlepsze rezultaty, zapewniając profesjonalizm, skuteczność i dyskrecję. Skontaktuj się z nami już dziś, aby skorzystać z naszej pomocy i przejść przez trudne rozmowy o długach z większą pewnością siebie i skutecznością.
Jak mogę przygotować się do trudnej rozmowy dotyczącej długów, aby mieć pewność, że wyrażam swoje potrzeby i słucham drugiej strony?
Witam. Chciałbym uzyskać porady dotyczące trudnych rozmów na temat długów
Czy ktoś może mi pomóc?