Język długu, czyli co i jak powinien mówić zadłużony

Jednym z najważniejszych etapów w odzyskiwaniu płynności finansowej po wpadnięciu w długi jest nawiązanie kontaktu z zainteresowaną instytucją. Od tego, czy rozmowa ta zakończy się sukcesem zależy cały dalszy rozwój sytuacji, przez co konieczne jest sformułowanie kilku ustaleń, które będą dotyczyć cech, które powinien przejawiać podczas takiego kontaktu zadłużony.

Spokój

Dług funkcjonuje w zbiorowej świadomości jako temat tabu, który jednoznacznie kojarzy się z takimi negatywnymi zjawiskami jak zubożenie, niewypłacalność, niski standard życia. Dłużnik ponadto może być niesłusznie kojarzony z niekompetencją, rozrzutnością i brakiem rozsądku w gospodarowaniu pieniędzmi. Są to jednak definicje stereotypowe i krzywdzące. Dłużnikiem w krótkim czasie może stać się każdy i nie świadczy to o żadnej z wymienionych cech. Osoba, która chce się wydostać z zadłużenia musi zatem przyjąć do wiadomości, że jego stan finansowy jest tymczasowy i koniecznie musi on przedsięwziąć działania, które zmienią niewygodny stan rzeczy. To nie wstyd mieć długi. Wstyd to udawać, że problem nie istnieje i nie robić nic w celu jego rozwiązania.

Profesjonalizm

Podstawową możliwością, jaką może zaproponować przedstawiciel banku lub firmy windykacyjnej jest modyfikacja w systemie spłacania należności. Ważne, by gruntowne przygotować informacje dotyczące aktualnej kondycji finansowej zadłużonego. Powinien on znać nie tylko aktualną wysokość długu, ale także skrupulatnie przeanalizować swoje dochody i wydatki oraz oszacować wysokość i warunki spłaty długów, które będą możliwe do uzyskania. Odpowiednia wiedza i przygotowanie powinny się również odzwierciedlać w używanym przez dłużnika języku: konkretne informacje, rzeczowość i inicjatywa z pewnością zostaną należycie docenione.

Kultura

Cel zadłużonego i osoby dążącej do zwrotu środków jest ten sam. Pozbawione sensu zatem jest demonizowanie przedstawiciela banku. Wykonuje on swoją pracę i należy to uszanować, zatem postawa roszczeniowa jest podczas takiej rozmowy nieuzasadniona. Okazanie szacunku może zostać odwzajemnione, co przyczyni się do korzystnego dla dłużnika rezultatu rozmowy.

Finalizacja

Stosowanie się do powyższych wskazówek nie tylko uświadomi bankowi lub firmie windykacyjnej, że ma do czynienia z osobą świadomą problemu, ale da wyobrażenie o jej rzetelności i gotowości do jego rozwiązania. W takich sytuacjach z pewnością łatwiej będzie odnaleźć drogę do kompromisu, który poskutkuje końcem problemów zadłużonego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wychodzi na to, że dłużnik to też człowiek, starajmy się wszyscy razem, żeby to było widoczne dla innych, bo różnie z tym bywa… wiem z doświadczenia

Jakie pożyczki możecie polecić nowej osobie w tym?

Witam. Czy będąc dłużnikiem i mając wpisy w BIK znajdę gdzieś pożyczkę na 25 tysięcy złotych? Gdzie są pożyczki dla zadłużonych?

Szukasz skutecznego sposobu na radzenie sobie ze swoim zadłużeniem? Język długu może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!

Oferujemy kompleksowe wsparcie dla osób, które borykają się z problemem zadłużenia. Naszym celem jest pomóc Ci zrozumieć swoją sytuację finansową i nauczyć Cię, jak ją skutecznie zarządzać.

Podczas naszych spotkań nauczymy Cię, jak komunikować się z wierzycielami w sposób skuteczny i zdecydowany. Nauczymy Cię języka, który pozwoli Ci negocjować warunki spłaty długu, przedstawiać realistyczne plany spłaty oraz uzyskiwać korzystne układy z wierzycielami.

Nasza oferta opiera się na profesjonalnej wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów. Zadbamy o to, abyś zyskał nie tylko nowe umiejętności, ale także pewność siebie i umiejętność panowania nad swoją sytuacją finansową.

Nie czekaj! Skorzystaj z te jedynej w swoim rodzaju oferty dla zadłużonych i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem finansowym. Zadłużenie nie musi być problemem, z którym musisz walczyć sam. Z nami opanujesz umiejętność skutecznego komunikowania się w sprawach związanych z długiem i zbudujesz solidne fundamenty dla swojej przyszłości finansowej.