Fakty o długach

Proces popadania w długi generuje potrzebę rzetelnego informowania zadłużonego o jego sytuacji. W trosce o jego bezpieczeństwo i brak przykrych konsekwencji konieczne jest zatem ustalenie kilku podstawowych faktów dotyczących zadłużenia, które mogą okazać się bardzo pomocne.

Konsekwencje prawne

Nie ma możliwości, by za powstałe zadłużenia konsument został wyrokiem sądu pozbawiony wolności. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zadłużony umyślnie utrudniałby egzekucję zadłużenia prowadzoną w toku postępowania komornika, na przykład poprzez ukrycie faktu o posiadaniu mienia, które komornik mógłby zając z racji egzekucji. Oczywiście występuje także możliwość, że zadłużony zostanie pozbawiony wolności, jeżeli występuje związek między zadłużeniem a popełnieniem przez niego przestępstwa. W innym wypadku nie trzeba się obawiać wyroku skazującego na pozbawienie wolności z powodu zadłużenia, niezależnie od jego wysokości.

Dziedziczenie długu

Ewentualne zadłużenia zmarłego są wliczane do spadku i dziedziczone zgodnie z prawem spadkowym. Poprzez zadłużenie należy także rozumieć ewentualne braki w opłatach na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa abolicyjna stanowi jednak, że wszelkie zadłużenia wynikające z braku opłacania składek mogą być umorzone. Ta możliwość dotyczy osób, które od stycznia 1999 roku do lutego 2009 nie prowadziły rolniczej działalności gospodarczej podlegając jednocześnie powszechnemu obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i obejmuje także składki ubezpieczenia zdrowotnego i Funduszu Pracy. Umorzenie obejmuje nie tylko kwotę składek, ale także – co ważne – narosłe odsetki oraz wynikające z działań wierzyciela koszty manipulacyjne. Spadkobierca ma więc realną możliwość uniknięcia konieczności opłat wynikających z wcześniejszych zaniedbań zmarłego w kwestii opłacania składek ubezpieczeń społecznych.

Procedury pracy komornika

Pierwszym krokiem w postępowaniu komornika jest pobranie od wierzyciela odpowiedniej kwoty, która zostanie użyta w celu wysłania odpowiedniej korespondencji czy działań mających na celu odnalezienia własności zadłużonego. Po tym nastąpi ustalenie tak zwanej opłaty egzekucyjnej, której kwota zostanie odjęta z wartości zajętych dóbr dłużnika. Sama kwestia wynagrodzenia dla komornika wynika z tego, jaką kwotę będzie on w stanie wyegzekwować i będzie stanowić sumę należności oraz odsetek. Konkretyzując – w przypadku, gdy zadłużenie dotyczy pieniędzy, opłata działań komornika jest równa 15% kwoty, którą uda się wyegzekwować, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że nie będzie to mniej, niż 10% i nie więcej niż trzydziestokrotność przeciętnej pensji. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku egzekucji z konta bankowego, pensji, świadczenia, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego – wówczas opłata to 8% świadczenia, jednak nie mniej niż 5% i nie więcej niż dziesięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Witam, jestem zadłużona na kilka tysięcy w normalnym banku, czy uzyskam pomoc w takiej sytuacji w jakimś parabanku?

Do jakich długów pomagają parabanki?

Nie ma w tym ograniczeń raczej

Fakty o Długach to firma specjalizująca się w kompleksowej obsłudze związanej z zarządzaniem długami. Nasza oferta skierowana jest do klientów indywidualnych i firm, którzy borykają się z problemem zadłużenia i szukają profesjonalnej pomocy w tym zakresie.

Oferujemy szeroki zakres usług, które obejmują analizę sytuacji finansowej, negocjacje z wierzycielami, restrukturyzację zadłużenia, doradztwo prawne oraz edukację w zakresie zarządzania finansami. Działamy w pełni transparentnie i zawsze dbamy o najlepsze interesy naszych klientów.

Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów, którzy posiadają wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego rozwiązywania problemów związanych z długami. Działania podejmowane przez naszych specjalistów są oparte na indywidualnym podejściu do każdego klienta, co pozwala nam dostosować naszą pomoc do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Działając zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, gwarantujemy bezpieczeństwo i poufność wszystkich informacji przekazanych nam przez naszych klientów. Podejmując współpracę z nami, klienci mogą być pewni, że ich problemy z długami będą rozwiązywane w sposób profesjonalny i skuteczny.

Jeśli jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i chciałbyś/abyś poznać szczegóły lub umówić się na spotkanie, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Jesteśmy tu po to, aby wesprzeć Cię w trudnych sytuacjach finansowych i pomóc Ci znaleźć drogę do spłacania długów.

1. Jakie rodzaje długów istnieją?
2. Jakie są główne przyczyny zadłużenia?
3. W jakich sytuacjach branie pożyczek jest uzasadnione?
4. Jakie mogą być negatywne konsekwencje długów?
5. Jakie są sposoby na rozwiązanie problemów z zadłużeniem?
6. Które grupy społeczne najczęściej borykają się ze znacznymi długami?
7. Czy istnieją jakieś programy pomocowe dla osób zadłużonych?
8. Jakie są najważniejsze aspekty umów kredytowych?
9. Jakie są różnice między skutkami długów konsumenckich a długami firmowymi?
10. Jakie jest znaczenie zdolności kredytowej w procesie uzyskiwania pożyczek?

Witam.
Gdzie mogę znaleźć pożyczkę dla zadłużonych.
Proszę o pilną pomoc