5 porad dla zadłużonego

Nowa, nieznana sytuacja, którą jest posiadanie długu może znacząco wpłynąć na codzienność konsumenta. Nie każdy będzie wiedział jakie działania przedsięwziąć w takim przypadku, przez co istnieje konieczność zdobywania informacji na ten temat.

Problemem bywa często nie rzeczywiste utrudnienia w spłacaniu, a samo wyobrażenie dłużnika o nim. Najgorszym z możliwych zachowań jest unikanie kwestii długu i doprowadzanie w ten sposób do jej eskalacji. Niezależnie od tego, czy zwraca się na nią uwagę czy nie, problem istnieje i rozrasta się proporcjonalnie do kwoty odsetek. Wyjście z długu jest oczywiście jak najbardziej możliwe, a stanie się łatwiejsze po zastosowaniu się do pięciu porad.

1.Zachowanie spokoju
Emocje nie są dobrym doradcą finansowym. Dług funkcjonuje w sferze ekonomicznej domowego budżetu i nie powinno się dopuszczać, by wpływał on na inne elementy życia. Do problemu należy podejść z rzetelnością i konkretnym nastawieniem, unikając paniki, strachu i emocjonalnego podejścia do sprawy.
2. Nawiązanie dialogu
Bank nie ma możliwości zapoznania się z sytuacją finansową dłużnika, jeśli on sam go o niej rzetelnie nie poinformuje. Orientacja wierzyciela w możliwościach finansowych spłaty zadłużenia jest bardzo ważna – daje możliwości adekwatnego reagowania. To z kolei powoduje, że wierzyciel zaproponuje zadłużonemu rozwiązanie, które najbardziej będzie odpowiadało jego konkretnemu przypadkowi.
3. Utrzymywanie kontaktu z bankiem
Rezultaty takiego podejścia mogą przejść najśmielsze oczekiwania dłużnika, gdyż dysponuje on wieloma możliwościami, które mogą zminimalizować trudność spłacania zobowiązań. Najczęstszymi jest modyfikacja systemu spłat na przykład poprzez wydłużenie ich okresu i obniżenie miesięcznych opłat lub czasowe zawieszenie konieczności spłaty.
4. Częściowa spłata jest lepsza niż jej brak
Jeżeli w trakcie spłacania kredytu sytuacja w wyniku działań czynników niezależnych od dłużnika pogorszy się, wówczas oczywiście należy o tym poinformować wierzyciela. Należy także pamiętać, że najgorszym rozwiązaniem jest całkowite zaniechanie dokonywania zwrotu należności. Nawet niewielkie wpłaty dają wierzycielowi informację o dobrej woli zadłużonego i chęci polubownego rozwiązania problemu.
5. Oszczędzanie
Ustalenie kwoty miesięcznej spłaty długu powinno być skutkiem rzetelnego prześledzenia swoich przychodów i wydatków. Ogólnodostępne oprogramowanie oraz źródła wiedzy pozwalają dłużnikowi na bardzie racjonalne wydatkowanie pieniędzy i codziennie oszczędzanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

w zasadzie nie muszę brać pozyczki, ale bym może zrobiła większe jakies zakupy, czy powinnam wziąć pożyczkę?

nie mam pieniędzy, żeby spłacić zobowiązania, co ja mam zrobić?

1. Jakie kroki podjąć, aby zredukować swoje zadłużenie?
2. Jakie są możliwości restrukturyzacji długu?
3. Czy istnieją programy lub organizacje, które mogą pomóc w negocjacji z wierzycielami?
4. Co zrobić, aby zminimalizować koszty związane z obsługą zadłużenia?
5. Jakie są zasady budowania zdrowej i zrównoważonej sytuacji finansowej po wyjściu z zadłużenia?